Çarpıcı Bir Fotoğraf Projesi: Ekran Bağımlılığımız

Amerikalı fotoğrafçı Eric Pickersgill, günlük yaşam anlarında çektiği insan portrelerinin elindeki akıllı telefonları ve dijital cihazları photoshop ile kaldırarak ortaya çıkardığı çalışmasıyla büyük yankı uyandırdı. Sanatçı bu projesiyle modern teknolojiye, sosyal medyaya ve sürekli bağlanmaya olan bağımlılığımızı göstermeyi amaçlıyor. Pickersgill, kendisinin de bir bağımlı olduğunu bildiğini söylüyor.

New York’taki bir kafede gördüğü bir aileden ilham aldığını söyleyen sanatçı, o anları şöyle anlatıyor: “New York’taki Illium kafede yanımda oturan bir aile birbirinden o kadar kopuktu ki… Pek fazla konuşma olmuyordu. Baba ve iki kızının elinde telefonları vardı. Annenin ise elinde bir cihaz yoktu ya da ortaya çıkarmamayı tercih etmişti. Pencereden dışarı bakıyordu. Üzgün ve en yakın ailesinin yanında bile yalnız görünüyordu. Baba, telefonunda gördüğü bazı bilgileri paylaşmak amacıyla arada bir başını ekrandan kaldırıyordu.”

İşte bazı kareler

Proje boyunca fotoğrafını çektiği kişilerden oldukları halleriyle kalmalarını isteyen sanatçı, çekimden sonra fotoğraflardaki elektronik cihazları photoshop ile ortadan kaldırdı.

Kaynak: https://www.boredpanda.com/portraits-holding-devices-removed-eric-pickersgill/?utm_source=google&utm_medium=organic&utm_campaign=organic