Çocuk Köyü: Brezilya’daki Ücra Bir Okul “En İyi Okul Binası Ödülü” Aldı

Brezilya’nın ücra bir orman bölgesinde yer alan yoksul çocuklara yönelik bir yatılı okul, bu yılın en iyi yeni okul binası ödülünü kazandı.

Uluslararası Riba ödülünü alan Çocuk Köyü öğrenci yurdu kompleksi, 540 çocuğa kalacak yer sağlıyor. Okul, Tocantins eyaletindeki yoğun yağmur ormanlarıyla çevrili bir çiftlik bölgesinde yer alıyor.

Büyük bir bölümü, birbirine yapıştırılmış keresteden inşa edilmiş olan binada, üç adet peyzaj düzenlemesi yapılmış avlu bahçesi yer alıyor.

Okul kampüsündeki bahçenin etrafını çevreleyen yurt odaları, kendine özgü desenli kapı panelleriyle birbirlerinden ayrılıyor.

El yapımı perfore (delikli) tuğla örgü sistemi kullanılarak havalandırılan odalar, özel olarak tasarlanmış mobilyalara sahip.

Mekanın genelini ve avluların tamamını tepeden görmemizi sağlayan bir dizi ahşap merdiven, üst kattaki yürüyüş yollarına ve balkonlara bağlanıyor.

Mimarlarlık firmaları Aleph Zero ve Rosenbaum tarafından tasarlanan yapı, gösterdiği “mütevazi kahramanlıktan” dolayı ödül jürisinden büyük övgü aldı.

Aleph Zero şirketinin mimarlarından Gustavo Utrabo, binanın çocukların yaşam kalitesini artırdığını dile getiriyor.

“Brezilya’nın bu bölgesindeki geleneksel bina anlayışına çağdaş bir yorum katmak ve yeni bir duygu yaratmak istedik,” diyor Utrabo.

Kaynak: https://www.bbc.com/news/world-latin-america-46312655?fbclid=IwAR16XTVkfLErsoDIIobiW3ewsxyymFtd7dXcSu0D8nIw2Q5JvhWKocG-jjE