Çocukları Taşınma Sürecine Nasıl Hazırlamalıyız?

Her yıl, Amerika’da yaşayan beş aileden biri yeni bir eve taşınıyor. Kimi terfi gibi daha iyi olanaklar için yapıyor bunu, kimiyse boşanma ya da iş kaybı gibi büyük bir değişimin ardından taşınmak zorunda kalıyor. Sebebi ne olursa olsun, yeni bir yere taşınmak tüm aile için zor bir süreç olabilir – özellikle de rutine ihtiyaç duyan, okulunu ve arkadaşlarını kaybetmekten korkan ailenin küçük bireyleri için. Çocuğunuzla nasıl konuşacağınızı ve onu taşınma sürecine en başından nasıl dahil edeceğinizi bilmek, hayatınızdaki bu önemli safhayı başarıyla atlatmasına yardım edecektir.

Haberi vermek

Taşınma işi kesinleşir kesinleşmez çocuğunuzla konuşun. Bu haberi saklayarak çocuğunuzun endişelenme ihtimalini düşüreceğiniz fikrine kapılmanız çok doğal olsa da, çocuklar da hepimiz gibi alışmak ve büyük haberleri kabul etmek için zamana ihtiyaç duyar. Çocuğunuz zaten tavrınızdaki ve davranışlarınızdaki değişimi fark edecektir, bu nedenle ona karşı açıksözlü olmanız en iyisidir. Massachusetts’te psikolog ve aile danışmanı olan Marie Hartwell-Walker, “Çocuklar onlardan sır sakladığınızı anlarlar,” diye açıklıyor bu durumu. “Eğer çocuğunuzdan bir şeyleri saklarsanız, daha kötü şeylerin olup bittiğini düşünebilir.”

Haber vermeden önce bir plan oluşturun ki çocuğunuzun soracağı tüm sorulara cevap verebilesiniz. Hangi okula gideceğini belirlemeye çalışın ve onu burada ne tür derslerin ve aktivitelerin beklediğini söyleyin. Yeni okulu ve yaşayacağı yeni yerle ilgili bilgiler içeren – örneğin, çocuğunuzun ilgisini çekecek yakındaki müzeleri, parkları ve oyun alanlarından bahseden – internet sitelerini beraber araştırın. Taşınacağınız günü önceden netleştirin, böylece taşınma sürecini planlayabilir ve çevrenizle vedalaşabilirsiniz. Mümkünse okul yılının sonunda taşının ki geçiş daha kolay olsun. Hazır olduğunuz zaman, çocuğunuza taşınma adımlarını açıklayacağınız bir aile toplantısı düzenleyin.

Duygularla başa çıkmak

8 yaşın altındaki çocuklar insanlara, mesela arkadaşlarına daha az bağlı oluyorlar, ancak yerlere ve rutinlere oldukça bağlılar. Bu nedenle, taşınmadan önce ve sonra gündelik rutinlere mümkün olduğunca bağlı kalmak büyük önem taşıyor. Çocuğunuz 8-12 yaş arasındaysa, taşınma kararına vereceği öfkeli ve üzgün tepkilere ve tonlarca soruya hazırlıklı olun. Bu yaşlardaki çocukların bağımsız yönleri gelişmiş oluyor ve bu da okul performansı ile ilgili endişe duymalarına yol açıyor. Ayrıca, birkaç yıl öncesine oranla çok daha güçlü ve uzun süreli arkadaşlıklar kurmuş oluyorlar. Taşınma, bu zor kazanılmış bağları tehlikeye sokuyor. Çocuğunuz, “Bunu bana nasıl yaparsınız?” veya “Bu hiç adil değil!” gibi öfkeli tepkiler verebilir.

Tüm bunları sakin ve net bir şekilde, dürüstlükle ve anlayışla karşılayın. Taşınmayla ilgili kendi duygularınızı paylaşın ve hepinizin özleyeceği insanlar ve yerler hakkında konuşun. Yaşayacağınız yeni yerle ilgili toz pembe bir tablo çizmekten uzak durun, böylece çocuğunuzun hayal kırıklığına uğrama ihtimali azalır. Duygularını yaşaması ve anlaması için ona uygun bir fırsat tanıyın. Hissettikleri olumlu da olsa olumsuz da olsa, kendisini yazarak ifade etmesini ya da taşınmayla ilgili duygularını resme dökmesini isteyebilirsiniz. “Bazı çocuklar evlerini geride bıraktıkları için kendilerini suçlu hissedebilirler, sanki evin duygularına zarar veriyormuş hissine kapılırlar,” diyor çocuk gelişimi uzmanı Kimberly Daniels. “Evinize taşınacak bir sonraki ailenin ona gayet iyi bakacağı konusunda çocuğunuza güvence verin.”

Çocuğunuzun, tüm eşyalarının da sizinle birlikte taşınacağını anladığından emin olun. Eğer aileniz geçici olarak ayrı yaşayacaksa – örneğin ebeveynlerden biri daha önce taşınacaksa – çocuğunuzun tüm ailenin yeniden ne zaman bir araya geleceğini bilmesini sağlayın.

Toplanma

Uygun anlarda çocuğunuzun da seçim yapmasına izin verin. Bu, kendisini güvende hissetmesine yardımcı olur, çünkü kontrol sahibi olduğunu hisseder ve düşüncelerine ve duygularına saygı duyulduğunu görmüş olur. Örneğin, hangi eşyaların götüreleceği ve hangilerinin satılacağı konusunda ona fikrini sorabilirsiniz. (Aşina olduğu için atmak istemediği şeyleri atma konusunda ısrarcı davranmayın.) Çocuğunuzu, ona özel bir işin başına koyun. Küçük kardeşinin toplanmasına yardım edebilir ya da eşyaların etiketlenmesinden sorumlu olabilir mesela.

Yeni evinizin ve mahallenizin olumlu yönlerine odaklanın. Mutfaktaki camlar daha büyüktür belki ve bu sayede kahvaltıda daha fazla gün ışığı alabilirsiniz ya da kütüphane evinize yürüme mesafesindedir. Çocuğunuzu, yeni mahallesinde yapmak istediği üç şeyi belirlemesi için teşvik edin ve bunlardan en az birini yapmak için bir plan oluşturun. Yeni odasını nasıl dekore etmek istediğini sorabilir ve bununla ilgili konuşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.scholastic.com/parents/family-life/parent-child/moving-day-preparing-children-big-move.html