Fizik Profesörü Bir Dedenin 3 Yaşındaki Torunu İle Yaptığı “Marşmelov Testi”

Çocuklar bizi şaşırtmaktan asla vazgeçmez. Bu yüzden onlarla yaşamak her zaman bir maceradır. UC Berkley Üniversitesi’nde fizik profesörü olan Richard Muller, dünyanın en bilinen psikoloji testlerinden biri olan marşmelov isimli testi, 3 yaşındaki torununa yapmaya karar verdi ve sonuç hiç de beklediği gibi olmadı.


Psikolog Walter Mischel ve arkadaşları tarafından 1960’larda bulunan Marşmelov testi, hazzı erteleme becerisini ölçerek bir çocuğun gelecekte ne kadar başarılı olacağını anlamamızı sağladığı düşünülen basit bir test. İşte fizik profesörü dedenin ağzından, marşmelov testi sırasında 3 yaşında kız torunuyla yaşadıklarının sıcacık hikayesi!

Marşmelov testi hakkında bir şeyler okumuştum. Bir çocuğa bir marşmelov veriyorsunuz ve  eğer çocuk 10 dakika boyunca tatlıyı yemeden durabilirse, o zaman ona ikinci bir tane daha vereceğinizi söylüyorsunuz.
İşte ben de bu testi torunumla yapmayı denedim. Ama marşmelov ile değil, ondan daha çok sevdiği çikolatayla yaptım.
Yapılan kapsamlı araştırmalara göre marşmelov testini “geçen” çocuklar, hayatlarının ileriki yıllarında çok daha başarılı insanlar oluyorlar. Çünkü hayattaki temel bir gerçeği öğrenmiş oluyorlar: Hazzı ertelemek, uzun vadede çok daha iyi sonuçlara sebep olabilir. 
Torunum oturdu ve çikolatayı seyretmeye başladı. 10 dakikalık kum saati nihayet sona erdi ve testi başarıyla bitirdi. İkinci çikolatasını istedi benden. Ben de verdim. Artık elinde iki tane çikolata vardı. Sonra başını kaldırıp bana baktı ve “Sen de bir tane ister misin dede?” diye sordu bana. 
Fazla söze gerek yok; o andan itibaren hayatımı hiç düşünmeden onun uğruna feda edeceğimi biliyorum artık.

Kaynak: https:// www.boredpanda . com/grandpa-granddaughter-marshmallow-chocolate-experiment/