Instagram Siber Zorbalık Karşıtı Özellikler Getiriyor

Instagram geçtiğimiz günlerde, siber zorbalığa karşı hayata geçirdiği iki yeni özelliği duyurdu. Eğer çocuklarınız Instagram kullanıyorsa, bu yeni özellikler ve zorbalık konusunda neler yapabilecekleri hakkında onlarla konuşmanızı öneririz.

Instagram, bu dev sosyal medya platformunda siber zorbalığı en aza indirmek adına nefret içerikli yorumlar yapmadan önce kullanıcılarını bir kez daha düşünmeye davet edecek.

Yeni özellik, içeriği taramak ve gönderinin zararlı ya da rahatsız edici olabileceği konusunda kullanıcıyı bilgilendirmek için yapay zekayı kullanıyor. Kullanıcılar, “Bunu göndermek istediğinden emin misin?” mesajını gördükten sonra kimse görmeden yorumu kaldırma veya değiştirme seçeneğine sahip olacaklar.

Instagram’ın CEO’su Adam Mosseri’nin belirttiğine göre bu yeni özellikle ilgili yapılan ilk testler, bazı kullanıcıların gönderileri üzerine daha fazla düşünme şansı bulduklarında, zararlı yorumları yayınlama ihtimallerinin daha düşük olduğunu ortaya çıkardı.

Her saniye büyük miktarda içeriğin oluşturulduğu Instagram, gönderileri takip etmek için yapay zeka kullanma girişiminde bulunan şirketlerden sadece biri. Hem Facebook hem de Twitter geçmişte aynı teknolojiyi kullanmayı denedi. Ancak yapay zeka ile takip zorlukları da beraberinde getiriyor ve algoritmalar çoğu zaman farklı dillerdeki argo ve nüanslarını yorumlamakta zorlanıyor.

Güvenlik özelliklerini artırmaya devam etmeyi planlayan Instagram, yakında kullanıcıların, belli hesaplardan gelen içeriği o hesabı engellemeden filtrelemelerini sağlayan bir “kısıtlama” özelliği de sunacak. Mosseri, sayfalarına rahatsız edici yorumlar bırakan hesapların engellenmesinin misillemeye yol açacağından endişe eden kullacılar olduğu için bu özelliği eklemeye karar verdiklerini söylüyor.

Kaynak: https://www.npr.org/2019/07/10/739873066/instagram-to-flag-hateful-comments-before-you-send-them