Öğrencinizi 6 Adımda Derse Motive Edin!

Sınıfa Neşeli Girin
Öğrencilerinizin, ebeveynlerinden sonra (bazı zamanlarda onlardan daha fazla) öğretmenleri olarak sizi rol model aldığını unutmamalısınız. Çocuklar sınıfa mutlu ve eğlenceli bir şekilde girmiş bir öğretmene çok daha fazla dikkat yönelterek daha uzun süre onunla ilgileneceklerdir. Neşeli olmak ve neşeli olana dikkat etmek çocukların tabiatında var.

Sınıfın Oturma Düzenini Ayarlayın
Derse başlamadan önce muhakkak sınıfınızın oturma düzenini ayarladınız; konuya, içeriğe, ilgisinin daha yüksek olacağını bildiğiniz öğrencilere göre bir oturma şekli verdiğiniz sınıfınızda oturma değişiklikleri yaptığınız esnada konuyla alakalı küçük küçük girizgah niteliğinde ipuçları vermek ilgiyi yavaş yavaş derse çekiyor olacaktır…

Ses Tonunuzu Çeşitlendirin
Söyledikleriniz kadar ses tonunuzun etkililiğini de anımsayın, sürekli aynı ses tonuyla anlatacağınız bir konu doğal olarak sürecin sonuna doğru öğrencilerinizin dersle bağını koparacaktır. Önemli noktalarda alçaltıp yükselteceğiniz ses tonunuz hem meraklarını artıracak hem de size olan dikkatlerini uyandıracaktır. Merak eden çocuk her zaman öğrenmeye daha fazla açıktır.

Konuşmaya Teşvik Edin
Söz hakkı vermek ya da cevap için parmak kaldırılmasını beklemek yerine çocukları konuşmaya teşvik edin; konuyla alakalı ya da alakasız yaptığı güzel bir şeyi vurgulayarak fikrini merak ettiğinizi belirtebilirsiniz…

Dikkatin üzerine olumlu bir özelliğinin vurgulanmasıyla çekildiğini fark eden çocuk ayağa daha fazla öz güven ile kalkacaktır.

Örneklerin Gücünden Faydalanın
Konu ne olursa olsun çocuklar bağlantı kurabilecekleri bir örnek ile çok daha çabuk ve sağlam kavrarlar. Eğitimci olarak aklınızın bir köşesinde dikkat süresinin azaldığını fark ettiğinizde kullanabileceğiniz örneklerinizin bulunması kurtarıcı olacaktır.

Derse Hazırlıksız Gelmeyin
Öğretmenler olarak derse hazırlıklı gelmek ne kadar önemli ve verim arttıran bir durumsa, öğrencilerinizde de benzer bir görev bilincini uyandırmak aynı derecede önemlidir. Çocuklardan beklentileriniz her iki sonuçta da onları güzel karşılayacağınız gerçeğini değiştirmemelidir. Öğretmen için önemli olan, çocuğun getirdiği fikrin ne kadar yaratıcı olduğundan daha çok bir fikirle gelmiş olmasıdır.

Yazar: Uzman Psikolog Lütfiye MIHOĞLU