Öğrenmeye Farklı Bir Bakış: Sol Beyin ve Sağ Beyin

Öğrenmeye Farklı Bir Bakış: Sol Beyin ve Sağ Beyin

Sol beyin baskın ya da sağ beyin baskın olmak ne demek?

Bilim insanları, beynin iki yarım küresine ve bunların bedenin işlevi ve kontrolü açısından ne tür farklılıklar gösterdiğine dair pek çok teori geliştirdi. Son araştırmalara göre sağ beyin baskın olan ve sol beyin baskın olan insanlar bilgiyi farklı şekillerde algılıyor ve tepki veriyor.

Çoğu teoriye göre “sağ beyin baskın” insanlara daha duygusal ve sezgisel sağ yarım küre rehberlik ederken, “sol beyin insanları” sol yarım küre tarafından yönlendirilerek sıralı ve mantıksal şekilde tepkiler veriyor. Sonuç olarak kişiliğiniz bir ölçüde beyin tipiniz tarafından şekilleniyor.

Baskın beyin tipinizin ders çalışma becerileriniz, ödev alışkanlıklarınız ve notlarınız üzerinde de belirgin bir etkisi vardır. Örneğin, bazı öğrenciler beyin tipleri nedeniyle belli ödev türlerinde ya da test sorularında bocalayabiliyorlar.

Baskın beyin tipinizi anlayarak, ders çalışma yöntemlerinizi ona göre ayarlayabilir ve belki de ders programınızı ve ödev çalışmalarınızı kendi kişilik tipinize uyacak şekilde şekillendirebilirsiniz.

Sizin Beyin Tipiniz Hangisi?
Gözünüz sürekli saate midir yoksa dersin sonunda çalan zil sizi şaşırtır mı? Fazla analitik olmakla suçlandınız mı hiç, yoksa insanlar hayalci olduğunuzu mu söylüyor?

Bu kişilik özellikleri beyin tiplerine bağlanabilir. Genelde sol beyin baskın öğrenciler daha organize olurken, gözleri hep saatte olur ve bilgiyi analiz ederek sırayla öğrenirler. Genellikle temkinlidirler ve kurallara ve programlara uyarlar. Sol beyin öğrenciler matematik ve fen konularında güçlüdür ve sorulara hızla cevap verebilirler.

Öte yandan, sağ beyin öğrenciler hayalperestlerdir. Çok zeki ve derin düşünürler olabilirler, öyle ki kendi küçük dünyalarında kaybolabilirler. Sosyal bilimler ve sanat alanlarında harika öğrenciler olurlar. Temkinli sol beyincilerden daha spontanedirler ve iç seslerini dinlemeye daha meyillidirler. Sağ beyinli kişiler çok sezgiseldir. Yalanları ya da hileleri fark etme konusunda çok yeteneklidirler.

Peki ya tam ortada olan insanlar? Her insan farklıdır ve herkesin her iki tip beyin türüne de ait özellikleri vardır. Ancak bazı insanlarda bu özelliklerin oranı eşittir. Bu öğrenciler “orta beyin” odaklıdır. Orta beyin odaklı öğrenciler, beynin her iki yarım küresine ait güçlü niteliklere sahip olabilirler. Bu öğrenciler sol beyindeki mantıktan ve sağ beyindeki sezgiden aynı oranda faydalanabilirler. İş hayatında başarılı olmak için harika bir reçete gibi görünüyor, değil mi?

Kaynak: https://www.thoughtco.com/left-brain-right-brain-1857174
Konu hakkında ilham ve pratik bilgiler veren bir TED Konuşması için: https://www.egitimpedia.com/ted-konusmalari-jill-bolte-taylora-inen-muthis-icgoru-darbesi/
Sağ beyin ve sol beyin ile ilgili daha fazla bilgi için: https://www.egitimpedia.com/sag-beyin-sol-beyin-oyun-neden-akademik-ogrenmenin-temelidir/