Okula Gitmek İstemeyen Bir Çocuğu Sakinleştiren Servis Şoförünün Hikayesi

Anasınıfına başlayan 4 yaşındaki Axel, okulun ilk gününde okul servisine binerken paniğe kapıldı. Yaz okuluna gitmiş, daha önce servise binmiş ve birkaç arkadaş edinmiş olmasına rağmen okulun ilk gününün heyecanı ve stresi gözyaşlarının akmasına neden oldu. Destek için elini uzattığında, 21 yaşındaki servis şoförü Isabel Lane o eli yakalayan kişi oldu.

Axel’in annesi Augusta’nın çektiği fotoğraf sosyal medyada büyük ilgi gördüğü gibi Wisconsin Polis Departmanının Facebook sayfasından da paylaşıldı. Servis şoförü Lane, her servis şoförünün öğrenciler için yaptığı şeyi yaptığını söylüyor: Onlara şefkat göstermek ve rehberlik etmek.

“Aslında elini annesine doğru uzatıyordu. Annesinin onsuz otobüsten inmesine izin vermek istemiyordu. Ona destek olabilecek başka bir insanın daha olduğunu göstermek isteğiyle elimi ona doğru uzattım. O da elimi tutuverdi,” diye anlatıyor şoför Lane.

Lane’e göre bu sadece işinin bir parçası. Lane’in okul servisinde anasınıfından 12’inci sınıfa kadar tam 74 öğrenci bulunuyor. Herkesin birbiriyle iyi geçinmesi için katı kurallar koyduğunu söyleyen Lane, ihtiyaç halinde çocukları dinlemeyi ihmal etmediğini ekliyor.

Lane öğrencilere daima şu açıklamayı yaptığını söylüyor: “Hepimiz aynı otobüsün içindeyiz. Bu sadece benim otobüsüm değil. Bu bizim otobüsümüz. Bu şu anlama geliyor: Hepimiz ona dikkat etmek zorundayız ve aynı zamanda birbirimize dikkat etmek zorundayız.”

Lane, çocuklara kuralların keyfekeder olmadığını ve herkesin iyiliği için var olduğunu da söylüyor.

“Onlarla elimden geldiği kadar ilişki kuruyorum ve onlara bağırmamaya çalışıyorum. Kurallar servisi herkes için daha güvenli kılıyor,” diyor Lane.

Birçok anne-baba, çocuklarının okul servisine binmeleri konusunda endişeleniyor çünkü okul otobüslerini zorbalığın hüküm sürdüğü kuralsız yerler olarak görüyorlar. Aynı zamanda yardımcı öğretmen olarak da çalışan Lane ise okul servislerinin çocukların kendilerini gerçekten ortaya koyabildikleri ve ihtiyaç halinde birbirlerine yardım ettikleri yer olduğunu söylüyor.

“Sınıfta en çok sorun çıkaran çocuklar, ön koltuklara oturup benimle en çok konuşan çocuklar oluyorlar genelde,” diye anlatıyor Lane.

Sadece 1,500 kişinin yaşadığı bir kasabada çekilen bir fotoğrafın tüm dünyaya yayılmasından şaşkına döndüğünü söyleyen Lane, fotoğrafın park halindeyken çekildiğini, o sırada aracı kullanmadığını da eklemeyi unutmuyor.

Kaynak: https://www.today.com/parents/school-bus-driver-comforts-crying-boy-1st-day-school-t162653