Otizmli Sınıf Arkadaşları İçin Sessiz Mezuniyet Töreni Düzenleyen Öğrenciler

Otizmli Sınıf Arkadaşları İçin Sessiz Mezuniyet Töreni Düzenleyen Öğrenciler

Lise mezuniyetlerinde öğrencilerin, aileleri ve arkadaşlarının alkışları ve tezahüratları eşliğinde diplomalarına kavuşmaları geleneksel bir kutlama biçimidir. Mezun öğrencilerin çoğu bu kutlamalardan mutluluk duysa da, bazıları bu seslere karşı aşırı hassas olabilir ve sessiz bir kutlamayı tercih edebilirler. Tıpkı Carmel Lisesi’nden mezun olan Jack Higgins gibi.
Konuşamayan ve ileri otizm tanısı bulunan Higgins, sekiz yıldır bilişsel, öğrenme veya davranış zorlukları yaşayan öğrencilere özel bir eğitim programına devam ediyor. Ailesi, oğullarının okuldaki mezuniyet törenine katılacağından mutluluk duysa da, böylesine yoğun ve hareketli bir ortamda aşırı uyarılacağından dolayı endişe duyuyorlardı.

Neyse ki, okul müdürü harika bir çözüm buldu: Seyirciler Higgins’i sessiz bir şekilde ayakta alkışlayacaklardı. “Önce marşımızı okuyacağız, ardından bir ara olacak ve insanlara ne yapacağımızı açıklayacağım. Hep birlikte Jack için sessiz olacağız.”

Ve nihayet 2,200 kişinin katıldığı mezuniyet töreni başladı. Müdürün planından haberi olsa da Jack yine de kulaklarını kapatarak sahneye çıktı. Ancak hiçbir ses duymayınca şaşkınlık yaşadı.

“Jack sahneye çıkarak büyük bir cesaret gösterdi. Muhteşem bir andı. Etkilenmemek imkansızdı. Hem Jack hem de okulumuz adına büyük bir başarıydı,” diyor okulun müdürü.

Kaynak: https://mymodernmet.com/student-with-autism-graduates/