1917 Yılından Kalan Kara Tahtalar

Amerika, Oklahama’daki Emerson Lisesi’nin tadilatı sırasında yaklaşık 100 yıl önce kara tahtalara yazılmış olan ders notları bulundu. Çarpım tabloları, din tarihi, müzik, okuma yazma ve temizlikle ilgili ders notlarının yer aldığı 1917 yılından beri hiç dokunulmamış bir şekilde duran tahtaları, okulda çalışan ustalar buldu.

1895 yılında inşa edilen Emerson Lisesi olduka eski bir okul. Okulda yeni beyaz tahtalara ve akıllı tahtalara yer açmak amacıyla yapılan çalışmada, dört derslikte birden bulunan eski kara tahtalar koruma altına alındı.

Tahtalardan birinde çarpım tablosunu öğretmek amacıyla kullanılan bir çark bulunuyor. “Hayatımda hiç böyle bir teknik görmedim,” diyor okul müdürü Sherry Kishore.

Tahtalarda sadece öğretmenlerin değil öğrencilerin de çalışmaları bulunuyor.

“Tahtada öğrencilerin isimleri yazıyor. Ama o gün görevli oldukları için mi yoksa yaramazlık yaptıklarından ekstra ödev verildiği için mi isimleri orada yazılı bilmiyoruz,” diyor müdür. “Tahtalara baktığınızda çok farklı duygular hissediyorsunuz.”

Kaynak: https://slate.com/human-interest/2015/06/blackboards-from-1917-emerson-high-school-in-oklahoma-city-uncovers-slate-blackboards-with-lessons-frozen-in-time.html