Araştırma: Okuyucular Hala Basılı Kitapları Tercih Ediyor

Uluslararası pazar araştırma şirketi Ipsos, tüketicilerin basılı ürün ve dijital ürün kullanımına olan ilgisini ölçmek için bir anket düzenledi. 2000 yetişkinin katıldığı çalışmada, tüketicilerin en çok basılı kitap okumanın verdiği dokunsal deneyimi tercih ettikleri ortaya çıktı.

Canon tarafından finanse edilen araştırmaya katılanların yüzde 65’i basılı bir kitabı, e-kitap ve sesli kitaba tercih ediyor. Katılımcıların yüzde 29’u e-kitap, yüzde 18’i ise sesli kitap tercih ettiğini dile getiriyor. Amerikan Yayıncıları Birliği tarafından yayınlanan başka bir rapora göre özellikle e-kitaplar bir süredir sürekli bir düşüş yaşamaktaydı. Aynı rapor, diğer taraftan sesli kitapların yıllar içinde hızlı bir artış yaşadığını vurguluyor. Ancak yine de sesli kitapların satış gelirleri, e-kitapların ve basılı kitapların altında kalıyor.

E-kitaplar basılı kitaplara göre genellikle daha ucuz ya da indirimli olsa da, araştırmalar her seferinde okuyucuların basılı kitapları daha fazla tercih ettiklerini ya da onlarla daha sık haşır neşir olduklarını ortaya çıkarıyor. Okuyucuların neden bu tercihe sahip oldukları ise başka bir araştırma konusu.

Kaynak:
https://www.forbes.com/sites/ellenduffer/2019/05/28/readers-still-prefer-physical-books/amp/?__twitter_impression=true