Daha Hızlı Okumayı Öğrenin

Daha Hızlı Okumayı Öğrenin

Ortalama bir okuyucu dakikada yarım sayfaya yakın okuyor, hesap edecek olursak iki saatte 60 sayfaya yakın okuyoruz. 300 sayfalık bir kitap için 10 saat aralıksız kitap okumamız gerekiyor, bu da bizi birkaç güne itiyor.

Tabii dikkatimizin hiç dağılmadığını varsayıyoruz ki bu pek mümkün değil. Bildirimleri kapattık ve yöntemi keşfe çıkıyoruz.

Okuma hızınızı artırmak için Hızlı Dizisel Görsel Sunum tekniğini kullanacağız.

ürkçesi bu, belki de Rapid Serial Visual Presentation (RSVP) olarak İngilizcesini duymuşsunuzdur.

Önceleri psikoloji alanında araştırma yöntemi olarak benimsenmiş. Uygulamaya göre katılımcılar aynı noktaya uzun süre bakıyor ve bu noktada değişen görüntülerin ya da yazıların kişilerde oluşturduğu etkiler ölçülüyor. Tekniğin okuma deneyimimize olan etkisi ise çok ilginç.

Bu tekniği bir diğer yöntemle, İdeal Tanıma Pozisyonu (ORP) ile harmanladığımızda kelimelerin gözlerin algısına uygun hale getirildiğini göreceğiz.

Karmaşık sözcükleri bir kenara bırakalım, örneklerle konuşalım, yukarıdaki görüntünün solunda gözün kelimeleri algıladığı nokta sıkça değişirken sağda kelimeler ideal tanıma pozisyonuna göre ortalanmış ya da kelime uzunsa okumaya uygun halde sıralanmış biçimde.

Bu düzenlemeyle elimeleri art arda gördüğünüzde gözünüz aynı noktaya odaklanacağı için dikkat kaybı yaşamadan daha hızlı okuyorsunuz.

Daha Hızlı Okumayı Öğrenin

Bu uygulamayı kitaplar için kullanmak da ReadMe! uygulamasıyla elimizde. Bir örneğe bakalım.

Bu ücretsiz uygulama ekleyeceğiniz metin ve elektronik kitapları düzenlenmiş şekilde ve dakikada görüntülenecek kelime hızını performansınıza göre seçerek hızlıca okuyabilmek mümkün. Dakikada anlamlı bir biçimde okuyacağınız kelime sayısını belirledikten sonra sadece ekrana bakın ve odaklanın.

ReadMe! uygulamasını indirmek için iOS için bu bağlantıya, Android için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.
Neredeyse tüm online kitap satıcılarından edinebileceğiniz ePub formatlı kitapları, ayrıca telif hakkı düştüğü için ücretsiz olarak paylaşılan kitapları ReadMe! uygulamasına ekleyebilirsiniz.
Yani çok düşük bütçelerle, bazen ücretsiz olarak yüzlerce kitabı listenize alıp her gün birini okuyabilirsiniz. Dakikada 250 sözcükle başladığınızda bir kitabı bitirmeniz birkaç saatten daha fazla sürmeyecek.

Sadece kitaplarla sınırlı değil, internette karşılaştığınız bir köşe yazısı ya da makaleyi de birkaç dakikada zihninize işlemeniz için önerimiz var.
Buradan ulaşabileceğiniz Spritzlet uygulaması, internetteki tüm yazılı dosyaları, metinleri kolayca ve hızlı okumanız için yardımınıza koşacak. Tedbir amaçlı evde bulunduğumuz günlerde onlarca kitabı bitirip kültür devriminizi yaşayabilirsiniz.

İyi okumalar.