Etkinlik Önerisi: Gölge Öğretmen Eğitimi

Etkinlik Önerisi: Gölge Öğretmen Eğitimi

Her çocuk eşsizdir ve kendine ait bir öğrenme stili vardır. Bazı çocuklar okula yalnız gitmek, uyum sağlamak, sosyalleşmek ya da dersleri takip etmek konusunda güçlük yaşayabilir. Gölge öğretmenin amacı, bu özel gereksinimleri olan çocuklara ders esnasında, teneffüslerde, kantinde eşlik ederek gereken yardımı sağlamaktır.

Gölge öğretmen okulda çocuğun yardımına ilk koşan kişi olarak hem akademik hem sosyal hem de gelişimsel becerileriyle ilgili kolaylık sağlar. Gölge öğretmen aynı zamanda hem okul ve çocuk, hem de aile ve çocuk arasında bir köprü kurar. Ev, okul ve aile arasında ideal bir iletişim/çalışma programının kurulmasında önemli bir rol oynar.

Klinik psikolog ve pedagog İnci Vural tarafından verilen “Gölge Öğretmen Eğitimi”, katılımcılara, teorik eğitimin yanı sıra eğitimin yapıldığı Okulilk bünyesinde bir aylık staj ve süpervizyon olanağı da sunuyor.

13 -20 – 27 Kasım 2019’da 18:00 – 21:00 saatleri arasında düzenlenen eğitim, teorik, uygulamalı ve süpervizyon bölümlerine ayrılıyor. Gölge öğretmen eğitiminin teorik kısmında aşağıdaki konular ele alınıyor:

  • Farklı öğrenen ve gelişen çocuklar ve özellikleri
  • Farklı öğrenen ve gelişen çocukların zorlandığı alanlar
  • Farklı öğrenme stilleri ve buna uygun yaklaşımlar
  • Eğitimcilerin dikkat etmesi gereken önemli noktalar
  • Farklı öğrenen ve gelişen çocuklarda uygulanabilecek yöntemler, kullanılabilecek malzemeler ve aktiviteler
  • Ev ve okul çalışmasının sınırları ve çerçeve