Filipinler’de Yeni Yasa: Her Öğrencinin Mezun Olmak İçin 10 Ağaç Dikmesi Gerekiyor

Filipinler'de Yeni Yasa: Her Öğrencinin Mezun Olmak İçin 10 Ağaç Dikmesi Gerekiyor

Filipinler’de yürürlüğe giren yeni bir yasaya göre ülkedeki tüm lise ve üniversite öğrencilerinin mezun olabilmek için kişi başına en az 10 ağaç dikmeleri gerekiyor.

Yeni yasa, mezuniyet sonrası ağaç dikme geleneğini resmileştirirken aynı zamanda küresel iklim değişikliğiyle mücadele etme umutlarını da yeşertiyor. Yasanın savunucuları, uygun bir şekilde uygulanması halinde yasa sayesinde bir kuşakta 525 milyar ağaç dikilmesinin sağlanabileceğini ileri sürüyor.

Yasa tasarısını hazırlayan politikacı Gary Alejano şöyle diyor: “Her yıl 12 milyondan fazla öğrencinin ilköğretimden, yaklaşık beş milyon öğrencinin liseden ve neredeyse 500.000 öğrencinin üniversiteden mezun olduğunu düşünürsek, yasa doğru şekilde uygulandığında her yıl en az 175 milyon yeni ağaç dikilmesini öngörüyoruz. Bu girişim kapsamında bir kuşak boyunca 525 milyardan fazla ağaç dikilebilir.”

Ağaçlar mangrovlara, mevcut ormanlara, koruma alanlarına, askeri bölgelere ya da terk edilmiş maden alanlarına dikilecek. Hükümetin açıklamasına göre dikim için seçilen türlerin dikim alanına, bölgenin iklimine ve topoğrafyasına uygun olması gerekiyor. Yerli türlerin ise öncelikli olarak tercih edileceği bildiriliyor.

Ağaçların hızlı karbon emici etkisine ek olarak, mevzuatın, çevreyi koruma ve daha fazla ekolojik girişimde bulunma konusunda gelecek nesilleri daha fazla teşvik edeceğine inanılıyor. Yeni yasa için ülkenin eğitim bakanlığı ve yüksek öğretim komisyonu birlikte çalışacak.

Dünyada doğası en büyük tahribata uğramış ülkelerden biri olan Filipinler’in toplam ormanlık alanı, 20. yüzyıl boyunca yüzde 70’ten yüzde 20’ye düştü. Yasa dışı ağaç kesimi ülke için hala büyük bir sorun olmaya devam ediyor. Bazı bölgelerde ağaç eksikliği, sel ve toprak kayması riskini ve bu doğa olaylarının etkilerini daha da artırdı.

Kaynak:
https://www.independent.co.uk/news/world/asia/philippines-tree-planting-students-graduation-law-environment-a8932576.html