Kitap Otomatıyla Öğrencilerini Okumaya Teşvik Eden Bir Okul

New York’taki bir devlet ilkokuluna kitaplarla dolu bir otomat kuruldu. Kurdele kesme töreniyle açılışı yapılan kitap otomatına çocuklar büyük ilgi gösterdi. Okulun üçüncü sınıf öğrencilerinden Cameron, “Çok havalı. Ücretsiz kitap alabileceğim artık. Çok heyecanlıyım,” diyor.

Çocuklara otomata atmaları ve istedikleri kitabı seçmeleri için özel jetonlar verildi. Okul müdürü Parette Walker, anasınıfından dördüncü sınıfa kadar tüm öğrencilerin kullanımına açık olan kitap otomatı için şöyle diyor:

“Kitap almak için herhangi bir davranış ya da devamlılık zorunluluğu gibi şartlar getirmiyoruz. Herkesin kitap alabilme şansı olacak. Her öğrenciye ayda bir sıra gelecek.”

Tüm öğrenciler kitapları yanında eve götürebilecek ve böylece kendi kütüphanelerini kurmaya başlayabilecekler. Okul müdürü Walker otomatın velileri de “okumaya odaklanmaya” teşvik edeceğini umuyor.

“Okulda ve genel olarak bu bölgede yaşadığımız en büyük sorun okuryazarlık. Eğer çocuklarımız okuyabilirlerse, hayatta kalmayı başarabilirler.”

The Community Action Organization isimli bir kuruluş tarafından 2,000 dolara satın alınan kitap otomatı, yine aynı kuruluş tarafından 1,000 dolar daha harcanarak kitaplarla dolduruldu. Kitap otomatı, kar amacı gütmeyen bir okul malzemeleri dükkanı sayesinde sürekli yeni kitaplarla doldurulmaya devam edecek.

Kaynak: https://www.scarymommy.com/book-vending-machine/?utm_source=FB&fbclid=IwAR3V2SUdgks6jMR4-XcFI-i5a6AkZ9a7TRxMcBRrCCO7ydi4OCl0hXFusbg