Online Kitap İçin Yasal Adresler

Online Kitap İçin Yasal Adresler

Daha Hızlı Okumayı Öğrenin
Giderek dijitalleşen dünyada telefonlardan, tabletlerden hatta bilgisayarlardan online kitap okumak artık çok kolay. Yasal olarak çeşitli kitapları online olarak okuyabileceğiniz siteleri listeledik.
Birçoğumuz günün büyük bir bölümünü hayatımızı kolaylaştıran telefon, tablet veya bilgisayar gibi çeşitli elektronik cihazları kullanarak geçiriyoruz. Bu elektronik cihazları kullanarak geçirdiğimiz zamanı hem daha eğlenceli hem de daha verimli bir hale dönüştürmenin en güzel yolu online kitap okuma. İnternetten yasal olarak online kitap okuyabileceğiniz birçok site mevcut.

Çeşitli kitap okuma sitelerinin bize sundukları ücretsiz kitap arşivleri sayesinde milyonlarca kitaba hiçbir ücret ödemeye gerek kalmamasının yanı sıra artık çok daha kolay ulaşıyoruz. Eğer siz de e-kitap okumaktan zevk alıyorsanız maddeler halinde listelediğimiz yasal olarak kitap okumak için 8 internet sitesi adlı içeriğimizi gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.

Yasal bir şekilde internet üzerinden kitap okuyabileceğiniz internet siteleri:

  • Google Play Kitaplar
  • Apple Books
  • E-Devlet e-kitap
  • Rakuten Kobo
  • Project Gutenberg
  • Internet Archive
  • Kitapindir.in
  • International Children’s Digital Library


Google Play Kitaplar

Ücretsiz bir şekilde kitap okunabilecek en önemli platformlardan birisi olan Google Kitaplar’da tıpkı Google’da arama yapar gibi kitap araması gerçekleştirebilirsiniz. Ancak aradığınız tüm kitapları bedava olacak biçimde Google Kitaplar’da bulamayabilirsiniz. Ayrıca satın almayı düşündüğünüz paralı olan kitapları ücretsiz önizleme sayesinde içeriğine göz atabilirsiniz.

Apple Books
Apple Books, Apple cihazlara özgü bir kitap okuma yazılımıdır. Bu uygulamada yeni çıkan kitaplar da dahil olmak üzere neredeyse aradığınız tüm kitapları bulabilirsiniz. Elbette İngilizce kitap arşivi Türkçe kitap arşivine göre çok daha geniş bir durumda. Bu kitap okuma platformu Apple cihazlarında önceden yüklü olarak gelir. Dolayısıyla herhangi bir ek yükleme yapılmasına gerek yoktur.

E-Devlet e-kitap
Ücretsiz e-kitap hizmeti sayesinde sayısız esere ulaşmamızı sağlayan E-Devlet, halk kütüphanelerinin arşivini elektronik olarak sunuyor. Okumaya karar verdiğiniz her bir kitap için ayrı dijital bir zamanlama belirleniyor ve bu süre içerisinde o kitap için erişim kapanmış oluyor.

Türkiye’nin 81 ilindeki halk kütüphanelerine üye olan her kişi bu elektronik kütüphaneden faydalanabiliyor. Ayrıca bunun haricinde de 19 farklı ilçenin de kütüphanesine üye olan kişiler bu hizmete erişim sağlayabiliyor. Eğer siz de herhangi bir halk kütüphanesi üyesiyseniz rahatlıkla e-kitap indirip okuyabilirsiniz.

Rakuten Kobo
En popüler e-kitap okuyuculardan biri olan Rakuten Kobo, PC veya Mac bilgisayarınızı kullanarak e-kitap okumanızı ve satın almanızı sağlayan ücretsiz bir platformdur. Bu e-kitap uygulamasının içerisinde kendine özgü bir kitap arşivi bulunmakta. Bu arşiv içerisinde ücretli kitaplar kadar ücretsiz kitapları bulabilmek oldukça kolaydır. Diğer birçok platformda da olduğu gibi buranın arşivi de daha çok İngilizce ağırlıklıdır.

Online Kitap İçin Yasal Adresler

Project Gutenberg
Project Gutenberg, dünyadaki ilk e-kitap projesidir. 1971 yılında ilk e-kitap’ı paylaşarak dünyaya sunan yaklaşık 50 yıllık diğer sitelere öncülük eden büyük bir projedir.

Internet Archive
Gelmiş geçmiş en büyük hizmetlerden biri olan Internet Archive sitesinde elektronik kitap sayısı 1 milyondan fazla. Türkçe de dahil olmak üzere her dilde kitaba erişim mümkün. Seçtiğiniz herhangi bir kitabı 2 haftalığına ödünç alıp okuyabilirsiniz.

Kitapindir.in
Yasal olarak kitap okuyabileceğiniz bir diğer internet sitesi ise Kitapindir.in. Hiçbir kar gütme amacı olmayan site, yalnızca kitap okuma alışkanlığını çoğaltmayı ve yaymayı benimsiyor. Sitede hem yerli hem de yabancı yazarların çeşitli kitapları bulunuyor. Bu kitapları satın almadan önce kitaplar hakkında fikir sahibi olmak adına tanıtım amaçlı PDF ve ePUB gibi formatlarda bu kitapları indirme olanağı sunuyor.

International Children’s Digital Library
International Children’s Digital Library (ICDL), dünyanın her yerinden çocuklar için çevrimiçi olarak okunabilen 50 dili aşkın dijital çocuk kitapları sunan ücretsiz bir çevrimiçi kütüphanedir. Ana kitleleri 3-13 yaş arası çocuklar ve ebeveynleri olan International Children’s Digital Library’nin internet sitesinde bulunan kitaplar kesinlikle kalite, değer ve uygunluğa göre seçilir. Çevrimiçi her bir kitap, yazarların ya da yayıncıların orijinal dillerinde telif hakkı izniyle siteye eklenir.