Ortaokullar Arası Münazara Turnuvası: Her Düşünceye Bir Şans Ver

Ortaokullar Arası Münazara Turnuvası: Her Düşünceye Bir Şans Ver

Münazara, öğrencilerin çeşitli konularda bilgi birikimlerini, hitabet ve iletişim kabiliyetlerini, hızlı düşünme ve karar alma yeteneklerini yarıştırdığı bir İkna Oyunu. 200 yıldır Harvard’dan Oxford’a, Sidney’den Moskova’ya dünyanın tüm büyük üniversitelerinde en entelektüel etkinlik olarak kabul gören münazara aynu zamanda Liderlerin Oyunu olarak nitelendiriliyor.

Türkiye Münazara Projesi’nin yaratıcısı Yavuz Yiğit münazara bilmenin önemini şöyle anlatıyor:

“Empati, saygı, hoşgörü, demokratik olgunluk, tartışma kültürü, işbirliği… Münazaranın kazandırdığı bu temel değerler; sağduyulu, kutuplaşmadan kaçınan bir toplumun yapıtaşlarıdır. Bunun yanı sıra tartışma kültürü, bir ülkenin gelişmişlik seviyesinin göstergelerinden biridir. Bu kültüre sahip bireyler, karşısındakine söz hakkı tanır. Konuşurken kişisel saldırı ve hakaretlerden kaçınarak fikrini ispatlarla savunur. Bu sayede toplum; siyasetten spora, eğitimden insan haklarına kadar her konuda konuşabilen bireylerden meydana gelir. Kalkınmış ülkelerde bireyler, ortak hedefler doğrultusunda çalışabilirler. Ne kadar farklı etnik gruptan geliyor olsalar da ne kadar farklı inanç ve değerlere sahip olsalar da ortak bir çıkar için işbirliği yapabilirler. İnsanların kutuplaştığı bir ortamdaysa hedefler de maalesef bu kutuplaşmadan etkilenir. Bahsettiğimiz bu değerlerin oluşturacağı bir ortamda işbirliği içinde yaşamayı ve çalışmayı başaran bir toplum, istediğinde her alanda başarı elde eder.” *

16-17 Ocak 2021 tarihleri arasında Münazara Hitabet Derneği işbirliği ile düzenlediğimiz ortaokullar arası münazara turnuvası, Zoom platformu üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleşecek. Ortaokul münazara turnuvasının formatı ve kuralları ise şöyle:

Bir münazara maçında tez ve antitez olmak üzere 2 takım yarışır. Her takım 3 yarışmacıdan oluşur.

Konuşmacıların 7 dakika 20 saniye boyunca kürsüde kalma hakları vardır.

Takım üyelerinden ilk iki konuşmacı argüman konuşmaları yaparken son konuşmacı çürütme ve maç analizi konuşması yapar.

Konuşma sıraları tez ve antitez takımlarından sırayla birer konuşmacının konuşması şeklinde ilerler.

Maçlar süresinde konuşmacıların süreleri salonda bulunan zaman tutucular tarafından tutulur. Konuşmacı isterse kendi süresini kendi kronometresi üzerinden tutabilir.

Zaman tutucular konuşmaların belirli noktalarında süreyi salondaki kişilere hatırlatır. Bu hatırlatmayı konuşmacılar için konuşmanın birinci ve altıncı dakikasında bir alkış, yedinci dakikasında iki alkış yedinci dakika yirminci saniyesinde ise üç alkış yaparak hatırlatır.

Turnuva boyunca verilecek konular turnuva tarihinden 5 gün önce yayınlanacaktır.

Turnuvada savunacağınız taraflar maçlardan 15 dakika öncesinde duyurulacaktır. Bu yüzden turnuva konularına hazırlanılırken iki tarafın konuşmalarına da hazırlanılması gerekmektedir.

Maçlar sırasında ek görsel ya da sunum kullanılamaz.(Pankart, sunum, görsel materyal vb.)

Her konuşmacı konuşması sırasında istenildiği takdirde rakip takıma en az bir söz hakkı vermelidir. Bu söz hakkı 15 saniyedir.Söz hakkı verildiği takdirde söz hakkı alan kişinin 15 saniyesi dokunulmazdır, bu 15 saniye boyunca soru soran kişi bölünemez.

Söz hakkı süresi yedi dakika yirmi saniyelik konuşma süresine dahildir, söz hakları için ek süre verilmez.

Her konuşmacının konuşma süresi boyunca kürsü dokunulmazlığı vardır. Kürsü dokunulmazlığı; konuşmacının konuşma süresi içerisinde salonda bulunan hiç kimsenin konuşmacıya müdahale edememesidir.

Turnuvamızın sloganı “Her düşünceye bir şans ver”dir. Yalnız nefret söylemleri düşünceden kabul edilmez.
Nefret söylemi; insanı ve insanlık onurunu zedeleyen tüm söylemlerdir. Herhangi bir dile, dine, ırka ya da cinsiyete karşı kullanacağınız onur kırıcı her ifade nefret söylemi kapsamına girmektedir. Herhangi bir nefret söylemi yapılması durumunda konuşmacı puanı düşürülmesinden turnuvadan diskalifiye edilmeye kadar yaptırımlar uygulanabilir.

Turnuvada savunacağınız konular ve konumlar gerçek hayattaki düşüncelerimizle paralellik içermek zorunda değildir.

Turnuva 4 tur maçı, çeyrek final, yarı final ve final etaplarından oluşur.

Her takım 4 tur maçında da yarışmalıdır. Tur maçları sonucunda takımların aldıkları puanlar toplanarak takımlar sıralanır.

Tur maçları sonundaki sıralamada ilk sekize giren takımlar çeyrek finale çıkmaya hak kazanırlar

Değerlendirme
Maç sonucu salonda bulunan jüriler tarafından belirlenir. Jüriler uzun süredir münazara yapan ulusal ve uluslararası turnuvalarda başarılar kazanmış öğrenci ve mezun münazırlardan oluşur. Okul öğretmenleri gözlemci jüri olarak salonlarda yer alabilir fakat karara müdahil olamazlar.

Jüriler maç sonucunu ve bu karara nasıl vardığını maçlardan sonra geri bildirim süreçlerinde yarışmacılara açıklarlar. Jüriler tarafından verilmiş kararlar değiştirilemez.

Jüriler değerlendirmelerini yaparken konuşmacının hitabet becerilerinden (diksiyon, ses tonu, beden dili) ziyade içeriğin nedenselliğine ve sonuca bağlanmasına önem verirler. Konuşmacıların argüman üretme, çürütme yapma gibi temel münazara görevlerine ne kadar sadık kaldığı ve anlatılarını ne kadar argümantatif anlattığına göre jüriler maç sonucuna karar verir.

Maç sonunda kazanan takıma 2, kaybeden takıma ise 1 puan verilir.

Jüriler 4 tur maçı sırasında takım puanları dışında her bir konuşmacıyı değerlendirerek konuşmacı puanları verirler. Bu puanlar turnuva sonunda toplanarak sıralanır ve en yüksek konuşmacı puanını alan kişi turnuvanın en iyi konuşmacısı ilan edilir. Konuşmacı puanları tur maçlarından sonra değil, turnuva bittikten sonra açıklanır.

Ortaokullar Arası Münazara Şampiyonası Turnuva Programı
16 Ocak Cumartesi

10:00- 10:30 Toplanma /Yoklama alınması ve turnuva duyuruları

10:30 – 12:00 1.tur maçı

12:00 – 12:30 Mola

12:30 – 14:00 2.tur maçı

14:00- 15:00 Öğle arası

15:00 – 16:30 3.tur maçı

16:30 – 17:00 Mola

17:00 – 18:30 4.tur maçı

17 Ocak Pazar

10:00 – 10:30 Toplanma/ Yoklama alınması

10:30 – 12:00 5.tur maçı

12:00 – 12:30 Mola

12:30 – 14:00 Çeyrek Final Maçı

14:00 – 15:00 Öğle Arası

15:00 – 16:30 Yarı final maçı

16:30 – 17:00 Mola

17:00 – 18:30 Final maçı

18:30 – 19:00 Ödül töreni

Başvuru için: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeE9M2RT2-7JHf6joZ72Ifc0rPj_qik_dnHz8BjuFOM4kFqFw/viewform
Detaylı bilgi için: https://www.munazarahitabet.org/
(*) Hürriyet gazetesinde yayınlanan röportajın tamamı için: https://www.munazarahitabet.org/basinda-biz/