Çocuğunuz İçin En İyi Okul Öncesi Programını Bulmak İçin Araştırmaya Erken Başlayın

Çocuğunuzun okul öncesi eğitimine hazır olduğuna karar verdikten sonra, iyi bir kurum bulmanız gerek. Araştırmanıza erken başlayın. Birkaçi okul belirledikten sonra hepsine başvurun. Böylece, ilk tercihinize giremezseniz bile bir veya iki yedeğiniz olacaktır. Çocuğunuz için en iyi programı bulmak için aşağıdaki  aşamaları takip edin.

Önceliklerinizi Belirleyin

Önce, ne istediğinize karar verin. İşyerinize mi yoksa evinize daha yakın bir okul öncesi kurumu sizin için daha uygun olur? Programda dans etme ve hikâye anlatımı gibi aktivitelerin yer almasını istiyor musunuz? Belli bir öğrenme yaklaşımı arıyor musunuz? Olası programları değerlendirirken her şeyi yazarak bir liste oluşturun.

Yaygın Terimleri Öğrenin

Birçok veli için okulöncesi kurumu seçmenin en kafa karıştırıcı tarafı “Montessori Yaklaşımı,” “çocuk merkezli,” “Waldorf Yaklaşımı” gibi terimleri anlamaya çalışmaktır. Bu terimler ne anlama geliyor ve bir okulöncesi kurumu seçmenize nasıl yardımcı olabilir?
Çoğu zaman,  temel fark okulöncesi kurumunun “eğitim felsefesiyle” ilgilidir. Çok sayıda eğitim felsefesi vardır ve bunların tanımları değişiklik gösterebilmektedir.


Çocuk Merkezli

Bu terim çoğunlukla aktivite planlarken çocukların ilgi alanlarının dikkate alındığı ortamları tanımlamak için kullanılmaktadır. Örneğin; çocuk merkezli bir ortamda, sınıf aktiviteleri öğrencilerin ilgi alanlarına dayalıdır, öğretmen tarafından seçilen önceden planlanmış konulara değil. Bu ortamlar çoğunlukla çocuklara gün boyu ilgi alanlarına göre aktiviteler seçme olanakları sunmaktadır.

Öğretmen Yönlendirmeli

Çocuk merkezli ortamın tersi öğretmen yönlendirmeli ortamdır. Öğretmen yönlendirmeli müfredatın ve aktivitelerin öğretmenler tarafından belirlenen bir programa göre uygulanan müfredat ve aktiviteler anlamına gelmektedir. Bu ortam türü genellikle çocuklara yapılandırılmış bir öğrenme ortamı sunmaktadır.

Çocuk Yönlendirmeli

Çocuk yönlendirmeli ortamlarda çocukların en iyi öğrenime katıldıkları ve öğrenmeyle ilgilendikleri zaman öğrendiklerine inanılmaktadır. Çocuk yönlendirmeli ortamlarda çocukların yeni aktiviteler ve deneyimler başlatması veya istemesi beklenmekte, böylece grup deneyimleri yerine kişiye özel öğrenme deneyimleri desteklenmektedir.

Okulu Önceden Bazı Sorular Hazırlayarak Ziyaret Etmelisiniz

  • Çalışanların devir oranı nedir?
  • Çalışanların yüzde kaçının erken çocukluk dönemi alanında eğitimi var?
  • Okulda disiplin nasıl sağlanıyor?
  • Çocukları evden alma ve eve bırakma uygulamasındaki güvenlik prosedürü nedir?
  • Ödeme seçenekleri ve prosedürleri neler?
  • Bazı veliler okulu ziyaret etmeden önce bazı sorular hazırladıklarında kendilerini daha rahat hissederler. Bu konuda yardımcı olabilecek bir kontrol listesi oluşturun. Veliler kendilerini bu kontrol listesindeki her soruyu sormaya mecbur hissetmemelidir ama bir kontrol listesi kullanarak ziyaretiniz esnasında gözlemlerinizi not alabilir ve böylece ziyaret ettiğiniz okulları karşılaştırabilirsiniz.

Okulları Ziyaret Edin Ve Görüşün

Bazı soruların cevabını bir telefon konuşmasında öğrenebilirsiniz (eğitim ücreti gibi) ama içine girip öğretmenlerle ve yöneticiyle tanışmadan bir okul öncesi kurumunun nasıl bir yer olduğunu anlayamazsınız. Yöneticiye ders saatlerinden, ücretlere, tatillerden disiplin ve beslenme gibi çocuk yetiştirme felsefesine ilişkin konulara kadar her şeyi sorun. Ayrıca, günlük aktivite çizelgesini isteyin. Mekâna ve yöneticinin sorularınızı nasıl yanıtladığına dair içgüdüsel duygularınıza dikkat edin.

Sınıfları ziyaret ettiğinizde, öğretmen çocuk oranını kontrol edin ve bir sınıfta kaç öğrenci olduğuna dikkat edin. Öğretmenlerin çocuklarla nasıl etkileşim kurduklarını gözlemleyin; sevecen, ilgili ve teşvik edici olduklarından emin olun.

Son olarak, bir okul öncesi kurumu seçmek kişisel bir karardır. Bir okul öncesi kurumunu ziyaret ettikten sonra çocuğunuzun da bu kurumda olması fikrini sevdiyseniz, muhtemelen burası sizin için doğru yerdir.

Referansları Kontrol Edin

Olumlu söylenti güçlü bir onaydır. Belli bir okul öncesi kurumu hakkında olumlu bir söylenti varsa, velilere neden burayı bu kadar övdüklerini sorun. Düşündüğünüz her okuldan çocuklarını buraya gönderen velilerin bir listesini isteyin. Bu velileri arayın ve belli sorular sorun. Sadece okulu sevip sevmediklerini değil; okulla ilgili tam olarak neyi sevip sevmediklerini sorun. Artık çocukları bu okulda değilse, nedenini sorun.

Başka Velilerle Görüşün

Arkadaşlarınıza, komşularınıza, çocuk doktorunuza, büyük çocuğunuzun öğretmenine – güvendiğiniz insanlara danışın ve size kaliteli bir okulöncesi eğitim merkezi önermelerini rica edin. Eğitim merkezinin adını ve burayı öneren kişinin bahsettiği önemli özelliklerini (düşük öğrenci öğretmen oranı, eve yakın, çocuk severek gidiyor) not edin.

Çocuğunuz Okulu Test Etsin

Okulu çocuğunuzla birlikte ziyaret edin. Çocuğunuzun ve öğretmenlerin nasıl etkileşim kurduğunu ve okul ortamında rahat hissedip hissetmediğini görmek isteyeceksiniz. Öğretmenler çocuğunuzu tanımaya çalışıyorlar mı? Çocuğunuz aktivitelerden keyif alıyor mu?