Öğrencilerinin Yazı Yazmalarını Teşvik Etmenin Harika Bir Yolunu Bulan Bir Öğretmen

Öğrencilerinin Yazı Yazmalarını Teşvik Etmenin Harika Bir Yolunu Bulan Bir Öğretmen

Üçüncü sınıf öğretmeni Shannon Anderson, öğrencilerini yazı yazma konusunda motive etmek için harika bir yöntem geliştirdi: Hayal ettikleri karakterleri oyuncak hayvanlara dönüştürmek.

Van Rensselaer İlkokulu’nda öğretmenlik yapan Anderson, öğrencilerinin yazmaktan keyif almasını sağlamak için onlarla uzun vadeli bir kitap projesi üzerinde çalışıyor. Her öğrenci önce bir hikaye yazıyor, sonra da hikayeyi çiziyor. Anderson hikayedeki karakter çizimlerini alarak oyuncak üreticisi bir firmanın ortaklığıyla bu karakterleri peluş oyuncaklara dönüştürüyor.

“En ‘sert’ çocuklar bile kendi yarattıkları hayali karakterlerin hayat bulmasını çok ‘havalı’ buluyor,” diyor Anderson. “Bütün öğrenciler oyuncaklarına sarılıp onlara sevgilerini gösterme isteği duyuyor. Çok güzel bir yaratıcılık örneği bu ve onlar için çok önemli.”

Anderson, hayvanların ayrıntılarına da bayıldığını söylüyor: “Bir öğrenci, beraberinde bir battaniye taşıyan bir deniz kaplumbağası hikayesi yazdı. Oyuncak kaplumbağanın da üzerinde bir battaniye vardı. Çocuklar hayal ettikleri şeyleri birebir karşılarında gördüklerinde çok etkileniyorlar.”

Anderson bu çok özel proje sayesinde öğrencilerinin öğrenmelerini sahiplenme duygularının ve heyacanlarının arttığını dile getiriyor. İşte projede yer alan oyuncaklardan bazıları:

Kendi çizdikleri oyuncaklara kavuşan çocukların tepkisini aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz:

Kaynak: https://www.today.com/parents/grade-school-teacher-turns-student-art-stuffed-animals-t155389