E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi

e-okul

e-okul

Bu makalemizde Milli Eğitim Bakanlığının bünyesinde olan ve tüm okulların bağlı olduğu e-okul platformu kullanımından bahsedeceğiz. Aşağıda anlatacağımız özelliklerin bir çoğunu okullar ABC Okul Yönetim Sistemi üzerinden takip edebilmektedirler.

E-okul nedir?

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından, “Millî Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri” kapsamında Ocak 2007’de hayata geçirilen e-okul sistemi, okul yönetimi bilgi sistemidir ve web yazılımıdır. İlk ve orta dereceli okullardaki bir öğrencinin okula kaydından başlayıp, orta öğrenimden mezun olmasına kadar olan tüm süreci kapsayan bir sistem bütünüdür. Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından oluşan ihtiyaçlar doğrultusunda e-okul sistemi geliştirilmeye ve yenilenmeye devam etmektedir.

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Nedir?

E-okul veli Bilgilendirme Sistemi‘nin amacı, öğrenci velilerinin çocuklarının devam eden eğitim-öğretim durumu ile ilgili bilgi almasını sağlamaktadır. Bunun için sistemde e okul veli bilgilendirme sistemi bulunmaktadır. Veliler için bu sistemde okul yöneticileri ya da öğretmenler tarafından ulaştırmak istenilen duyurular yar almakta, bu duyurular bireysel bazda ya da toplu olarak yapılabilmektedir. Veliler sistem üzerinden öğrencisine ait haftalık ders programı, ders başlangıç ve bitiş saatleri ile öğrencinin derslerine giren öğretmen bilgilerine kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Bunun yanı sıra öğrenci velileri, bilgilendirme sistemi sayesinde çocuklarının dönem içindeki özürlü ve özürsüz devamsızlıklarla ilgili bilgi sahibi olabilmektedir. Veli bilgilendirme sisteminde öğrencinin okulda aldığı sınav, proje ve performans belirlemeye yönelik çalışmalarla ilgili başarıları ile öğrencinin hangi dersten ne zaman sınav olacağı ve projesini teslim edeceği tarihler yer almaktadır.

ABC Okul Yönetim Sistemi

Öğretmen merkezli yapısı ile kullanıcıların gözdesi olan, modern arayüzü, kullanım kolaylığı, yenilikçi yapısı ile tüm okul kademelerinde kullanılan ABC Okul Yönetim Sistemi standartları yukarılara taşıyor.

ABC; okul yönetim yazılımını, inovatif bir sistem haline getirmiştir. Okul bünyesinde olması istenen mobil uygulama, muhasebe, ölçme değerlendirme gibi alanlarada girerek başarılı bir okul yönetim sistemi olmayı başarmıştır. ABC OYS komple bir sistemdir. Web sitesi ve mobil uygulama birbirine entegredir. ABC ile okulunuzu tek noktadan yönetmenin konforunu sizde yaşayın.

E-Okul Mobil Nedir?

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından tasarlanan bilgilendirme sistemi, mobil cihazlara da uyumludur. Bunun için veliler e okul mobil sistemine üye olmalıdırlar. Milli Eğitim Bakanlığı Mobil Bilgi Servisi ile mobil veli bilgi sistemindeki öğrenci servisine üye olanlar, çocuklarının devamsızlık bilgilerine, sınav sonuç bilgilerine, sınav tarihlerine, karne notlarına, diploma notuna, proje bilgilerine, kayıt alınması ve silinmesi ile ilgili bilgiye, nakil bilgisine kolaylıkla ulaşma avantajına sahip olmaktadırlar.

Mobil E-Okul Nasıl Üye Olunur?

Mobil e-okul bilgi servisini kullanmak için sisteme üye olmak yeterlidir. Veliler öğrenci bilgilerini mobil ortamdan kısa mesaj servisi SMS ile otomatik olarak alabilmektedir. Bunun için yapılması gereken sisteme üye olmaktır. Servise üye olmak için öğrenci T.C. Kimlik Numarasını cep telefonundan kısa mesajla 8383 numarasına göndermek yeterli olmaktadır.

E-Okul Giriş Nedir?

E-okul giriş sisteminin amacı, verilerin çocukları ile ilgili eğitim-öğretimleri hakkında tüm bilgilere ulaşmasını sağlamaktır. Bu sistemde öğrencinin sınavlarda aldığı notların yanı sıra devamsızlık bilgileri de yer almaktadır. Öğrenci velileri bu sayede çocuklarının okula gidip gitmediğini, hangi günler devamsızlık yaptığını, devamsızlığı günlerinin ne kadar olduğunu, yazılı ve sözlü sınavlarından aldığı notları, aldığı notlarla ne kadar başarılı olduğunu ve öğretmenlerinin verdiği ödevleri yapıp yapmadığını, ayrıca ödevleri yaptıysa kaç puan aldığını çok rahat bir şekilde öğrenebilmektedir. Bunun için öğrencinin kimlik numarası ile okuduğu sınıf ve şube bilgileri ile birlikte giriş yapmak yeterli olmaktadır. Sistem velilere çocukları hakkında detaylı bilgiler sunmaktadır. Böylece veliler eğitim-öğretim başmaklarından hızlı haberdar olup gerekli önlemleri alabilme şansına sahip olmaktadırlar.

E-Okul Öğretmen Girişi Nedir?

Sistemde e-okul öğretmen girişi de bulunmaktadır. Sistemdeki öğretmen girişi uygulaması sayesinde öğretmenlerin tüm işlemleri yapabilmesi mümkündür. Sisteme giriş yapmak için istenilen bilgilerin eksiksiz olarak girilmesi gereklidir. Bu bilgilerin girilmesinin ardından okulun yöneticisi tarafından belirlenen kullanıcı adının, “kullanıcı adı” yazan kısma girilmesi gereklidir. Bu işlemin yerine getirilmesinin ardından öğretmenin kendisinin belirlediği şifrenin de ilgili alana girilmesi gereklidir. Bu aşamanın da tamamlanmasının ardından öğretmenin sisteme girip istenilen tüm işlemleri yapabilmesi mümkün olmaktadır. Öğretmen girişi ile birlikte öğrencinin sınavlarda aldığı notlar, performans ödevleri ile ilgili bilgiler ve diğer tüm bilgilerin sisteme eklenmesi mümkün olmaktadır. Böylece öğretmenler öğrencilere ait tüm işlemleri tek portaldan gerçekleştirme imkanına sahip olmaktadırlar.

E-Okul Yönetici Girişi Nedir?

Sistemde okul yöneticileri için de e-okul yönetici girişi bulunmaktadır. Yönetici girişi bölümüne giriş yapan kişiler, Milli Eğitim Bakanlığı personel girişi sonrasında ayrı bir ekran tarafından karşılanmaktadır. Bu ekran yönetici panelidir ve bu ekran üzerinden seçim yapılabilmekte, işlemler de kolaylıkla halledilebilmektedir. Burada okula ait tüm işlemler bu ekranda yöneticiler tarafından gerçekleştirilebilir. Burada öğretmenlerin kullanıcı adları şifre yenilemeleri öğrencilere ait tüm bilgiler yer almakta ve yöneticiler tarafından gerçekleştirilmektedir.

E-Okul Öğrenci Girişi Nedir?

E-okul öğrenci girişi ise öğrencilerin ve velilerin öğrencilere ait eğitim durumunu yakından takip etmeleri, ders bilgilerini öğrenmeleri için geliştirilmiştir. Öğrenci ve veliler aynı yerden giriş yaparak öğrencinin tüm bilgilerine ulaşabilmektedir. Bunun için öğrenci girişi yapılması yeterlidir. Girişin ardından sistemde özel bir menü açılmaktadır. Menü aracılığı ile seçimlerin yapılması sonrasında hem öğrenciler hem de veliler öğrencilerin eğitimdeki güncel durumlarını öğrenebilmektedir. Sistemde oluşturulan menülerde öğrencilerin ders notlarından devamsızlık durumlarına kadar seçim yapılabilmesi için özel bölümler geliştirilmiştir. Öğrenci girişi için öğrencilerin T.C Kimlik Numarası ile birlikte okul şifresini kullanmaktadır. Tüm öğrenciler için geçerli olan üyelik bilgilerinin öğrenci giriş ekranında girilmesiyle beraber sisteme erişim sağlanması mümkün olmaktadır. Kullanıcılar, dizüstü ya da masaüstü bilgisayarların yanı sıra cep telefon ya da tablet bilgisayarlardaki uygulamaları kullanarak da sisteme giriş yapabilmektedir. Bunun yapılabilmesi için ücretsiz olarak sunulan uygulamaların kullanılması tavsiye edilmektedir.

E-Okul Not Takibi Nasıl Yapılır?

Sistemde e-okul not takibi imkânı da sunulmuştur. Öğrenci girişi ile birlikte en fazla ders notları sorgulanmaktadır. Bu sayede veliler okula gelmeye gerek görmeden çocuklarının tüm not bilgilerini öğrenebilmektedir. Üstelik bunu her istedikleri anda öğrenebilmektedirler. Her veli, çocuklarının okuldaki durumları ile ilgili bilgi almak için sisteme giriş yaptıktan sonra not sorgulaması yapabilmekte ve güncel notları öğrenebilmektedir. Bilgi sorgulaması, öğretmenler tarafından yapılacak bilgi girişi sayesinde yapılmaktadır. Bu nedenle sistemin arka planındaki bilgi girişinin de düzenli olarak yapıldığı bilinmelidir. Sistemin kullanımı için herhangi bir ücretin alınmaması da sistemin çok daha işler hale gelmesini sağlamaktadır. Öğrenci ve veliler kolay bir şekilde tüm işlemleri ücretsiz bir şekilde yapabilmektedir.

E-Okul Yönetim Bilgilendirme Sistemi

E-okul yönetim bilgilendirme sistemi içinse ana sayfada yer alan yönetici bölümü kullanılmalıdır. Bu bölüm ile ilgili yapılacak girişlerle birlikte yönetim bilgi sistemi açılmakta ve yetili kişiler ekran üzerinden seçim yaparak bilgi girişini gerçekleştirebilmektedir. Özellikle yönetim bilgi sisteminde öğretmenlerin yapacağı girişler son derece önem taşımaktadır. Öğrencilerin derslerdeki başarı durumu, davranış notları ile yazılı ve sözlü notlar, sisteme öğretmenler tarafından tek tek yüklenmektedir. Yani öğrenci ve velilerin ulaşmak istediği en önemli veriler öğretmenler tarafından sisteme tek tek ve dikkatli bir şekilde girilmektedir.

E Okul Sorgulama Nedir?

E-okul sorgulama sistemi sayesinde veliler, öğrencilerle ilgili gerekli olan tüm bilgiye ulaşabilmektedir. Özellikle sınav notları, devamsızlık durumları, merkezi sınav başarıları ve en önemlisi de nakil işlemleri gibi bilgiler, bu sistem üzerinden sorgulanabilmektedir. Sistem, bir öğrencinin okula kaydından mezuniyetine kadar olan bütün süreci kapsamaktadır. Bu sistem, Türkiye’de ilkokul-ortaokul ve liselerde okuyan öğrencilerin, velilerinin, öğretmenlerinin ve yöneticilerinin kullandığı bir sistemdir.

E-Okul Veli Bilgilendirme SistemiKullanıcılar bunları da inceledi

Okul Bilgi Sistemi

Okul bilgi sistemi, bilgi akışının çok hızlı yaşandığı günümüzde eğitim sektörüde bu durumdan etkilenmemesi için en önemli görevi üstlenen yazılımlardır.

Bir okulun kurulumunu tamamladıktan sonraki ilk araştırdığı konu kaliteli, velilerinin memnun kalacağı, öğretmenlerin ise zamanlarını çok almadan hızlıca işlemlerini yaptıkları, mobil alt yapısı olan bir okul bilgi sistemi olmaktadır.

Okuldaki öğrencilerin, velilerin öğretmenlerin ve yöneticilerin sürekli bir bilgi akışı içinde olduğunu düşündüğümüzde okul bilgi sistemi oldukça önem arz etmektedir.

Profesyonel bir okul bilgi sistemi ile kurumunuzu diğer okullara göre bir adım öne çıkarabilirsiniz. ABC Okul Bilgi Sistemi ile okul, veli ve öğrenci iletişimini güçlendirin. ABC OBS, okulunuzun prestijini artırır, öğretmenlere yardımcı olur.

Okul Yönetim Yazılımı

Tüm eğitim kurumlarında ve en çok da özel eğitim kurumlarında öğrencinin, velinin, öğretmen, personel, yönetici yani komple bir okulun eksiksiz bir işleyiş içinde olması gerekmektedir. Okul yönetim yazılımı kurumlardaki tüm kullanıcıların birbiri ile ilgili iletişimi bir düzene koyarken aynı zamanda da okuldaki tüm kullanıcılar arasındaki bilgi akışını sağlamaktadır.

Başarılı bir okulda, okul yöneticilerinin okuldaki tüm işleyişi, öğretmenlerin sınıflarındaki öğrencileri ve velilerini, velilerin öğrencileri ile ilgili her şeyi öğrencilerin ise dersleri ile ilgili sorumluluklarını düzenli takip etmeleri gerekmektedir.

Çıkacak eksiklikler anında tespit edilerek çözüm üretilmelidir. Okul yönetim yazılımı bir okulun en önemli yardımcısıdır. Okul içi bilgilendirme, veli bilgilendirmesi, öğrenci takibi gibi en kritik yönetim süreçlerini üstlenir.

Öğrenci Takip Sistemi

Öğrencilerin akademik gelişiminde öğretmenleri ve velileri tarafından takip edilmeleri önemli bir konudur. Eğitim yılı içerisinde öğrenciler motivasyon kayıpları yaşayabilmektedirler. Motivasyon düşüklüğü yaşamaya başlayan öğrencileri ise iyi bir öğrenci takip sistemi vasıtasıyla kolaylıkla tespit edilebilir.

ABC Öğrenci Takip Sistemi ile öğretmenlerin ebeveynler ile anlık olarak iletişime geçmesini sağlayarak hatırlatmaların, etkinliklerin ve faaliyetlerin gerçekleştirilmesinde çok önemli katkı sağlar. Böylelikle gerçek başarıya etkili ve hızlı ulaşabilirsiniz.

Verilen testlerin, ödevlerin, işlenen konuların ve daha birçok bilginin veri olarak girilmesi ABC Öğrenci Takip Sisteminin en önemli özellikleri arasındadır.

Veli Bilgilendirme Sistemi

Veli bilgilendirme sistemi ile veliler; öğrencilerinin okulda neler yaptığını, akademik gelişimlerinin seviyesini, arkadaşları ile sosyal ilişkilerini sorunsuz bir şekilde öğrenmektedir.

Veliler de oluşan bu bilgi ihtiyacı ise okul yönetimlerinde velilerin bilgilendirilmesi konusunu ön plana almalarını zorunlu kılmıştır. Veliler okullarından paylaşılan duyurular, öğretmenlerin verdiği ödevleri, değerlendirmelerini, yoklama durumlarını sınav takibini, öğrencileri hakkındaki öğretmen görüşlerini vb. profesyonel bir veli bilgilendirme sistemi ile takip edebilirler.

ABC, okul ile veliler öğrencisi hakkında Veli Bilgilendirme Sistemi, öğrencilerinin son durumlarını 7 gün / 24 saat aktif olarak takip etmektedir. Ailelerin çocuğu ile ilgili bilgilere anında ulaşma imkânı sağlar. Okulda öğretmenler tarafından verilen ödevleri, duyuruları, testleri, kitapları, alınan yoklama sonuçları gibi modüler olan tüm aktiviteleri ABC üzerinden takip edebilmektedirler.

Böylelikle velilerin dönemsel olarak ortak kaygısı olan çocuğum okulda mı, çocuğum okulu ile ilgilimi sorusuna, ABC Veli Bilgilendirme Sistemi ile anlık olarak yanıt bulabilirler.